دانلود پایان نامه بررسی جلوه‌های تربیتی در اشعار حافظ

اندازه: 229.50K

دسته بندی: -

قیمت: 22000 تومان

تعداد نمایش: 107 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 15 خرداد 1396

به روز رسانی در: 15 خرداد 1396

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

22000 تومان – خرید

تعداد صفحات:51
نوع فایل:word
رشته زبان و ادبیات فارسی
فهرست مطالب:
فصل اول : مقدمات پژوهش
مقدمه
بیان مسئله
اهداف تحقیق
پرسشهای مطالعاتی
حدود مطالعاتی
متغییر های تحقیق
فصل دوم : ادبیات و پیشینه تحقیق
مقدمه
پیشینه تحقیق
حافظ کیست؟
مقابله با تزویر و ریا
مقابله با تذویر و ریا
امید به عفو و رحمت الهی
نماز و نیایش
اعتقاد به روز قیامت و داوری
دستگیری از دیگران
صداقت و راستگویی
دوری از هم صحبت بد
آزادگی و وارستگی
تسلیم و رضا
ارزش استفاده از وقت
ارزش دوست و دوستی
وفا به عهد
تاثیر دعا کردن
بر حذر داشتن از ظلم و ستم
بلندنظری و وسعت دید در طریق معرفت
ادب
مراعات حال دیگران
پند پذیری و نصیحت
ناپایداری جهان
غرور و خودبینی
قرآن و اشعار حافظ
معانی اخبار احادیث در اشعار حافظ
جمع بندی فصل دوم
فصل سوم : روش تحقیق
روش تحقیق
روش جمع آوری اطلاعات
فصل چهارم : بحث و نتیجه گیری
خلاصه یافته‌ها
پاسخ به پرسشهای مطالعاتی
بحث و نتیجه گیری
فهرست منابع و مآخذ

چکیده:
پژوهش ارائه شده تحت عنوان جلوه های تربیتی در اشعار حافظ میباشد. جمع آوری اطلاعات در این پژوهش همانطور که در فصل سوم اشاره شده است به روش کتابخانه‌ای میباشد در این تحقیق بیشتر حول اشعار حافظ و مسائل تربیتی و اخلاقی اشعار حافظ از جمله: اندیشه‌ها یا خلاقی حافظ، تأثیر قران و اخبار و احادیث در اشعار حافظ مورد بررسی قرار گرفته است.
این تحقیق در چهار فصل تنظیم شده است و پرسشهای در مورد عرفان حافظ جامعه نگری و آئین و طریقت حافظ مطرح شده است و در فصل آخر به آن پاسخ داده شده است.

مقدمه:
مقوله تربیت از ابتدایی ترین و اساسی ترین نیازهای زندگی بشری است و نه تنها تربیت لازمه جدایی ناپذیر زندگی، بلکه متن آن بوده است و زندگی، از گهواره تا گور جلوه ای از آن است. انسان تنها در پرتو تربیت صحیح است که بعنوان موجودی هدفمند و اندیشمند به اهداف و آرمانهای خود دست می‌یابد و قله رفیع سعادت مطلوب خویش را فتح مینماید؛ از این رهگذر برای انسان مسلمان تربیت اسلامی ضرورتی مضاعف دارد زیرا انسانی که گردنبند مروارید دین و بندگی خالق متعال را برگردن آویخته جز در پرتو صحیح اسلامی به مدال افتخار عبودیت و تسلیم نائل نمی‌آید، از سوی دیگر چنین انسان مسلمانی برای پیمودن راه سعادت و بندگی احتیاج به الگوهای مطمئن دارد تا هم راه صحیح بندگی و سعادت را طی کند و سریعتر به مقصد برسد. از این رو معصومین علیهم السلام که از گوهر عصمت و مصونیت از خطا و اشتباه برخوردارند بهترین الگوهای تربیتی بوده و هستند و همچنین بزرگانی که از پیروان ائمه معصومین بوده و هستند؛ میتوانند الگوی مناسبی باشند.
ادبیات هر ملت بازتاب فرهنگ و تمدن آن ملت است. خلق کنندگان ادبیات، یعنی شاعران و نویسندگان، همواره در میان مردم می زیسته اند و روش زندگی آنان مطابق با زندگی مردم بوده است. آنها همچنین از آداب و رسومی پیروی میکرده اند که در جامعه مرسوم بوده است و خود را ملزم به اطاعت از این آداب و رسوم و قوانین که فرهنگ و تمدن جامعه را تشکیل میدهد؛ میدانسته اند. شاعران بعنوان عضوی روشن فکر جامعه نه تنها تأثیر زیادی بر جامعه ای که در آن می‌زیسته اند. گذاشته‌اند؛ بلکه تأثیر زیادی نیز پذیرفته‌اند و این اثر گذاری و اثر پذیری را میتوان در لابه لای اشعارشان دریافت. بدون شک خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی گوهر تابناک و ستاره درخشان آسمان ادب ایران و گل پر طراوت و زیبای باغ شاعران جهان است، انسانی روشن فکر، وارسته و ادیب و آزاده بود که نه تنها از عقاید و افکار مردم زمان خود اطلاع کامل داشت بلکه مردی بود که از میراث ادبی نیاکان، اجداد، ملیت خود مطلع بوده و بدان افتخار میکرده. او حافظ قرآن بود و به اسلام عشق میورزید. مسلمانی پاک و اهل طریقی منزه و پرهیزکار بود که تمام ذرات جسم و جان و همچنین زندگی اش را وقف انسانیت کرده بود.

پاسخ دهید