دانلود پایان نامه تعلیم و تربیت از دیدگاه مولوی در مثنوی

اندازه: 394.50K

دسته بندی: -

قیمت: 4000 تومان

تعداد نمایش: 50 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 15 خرداد 1396

به روز رسانی در: 15 خرداد 1396

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4000 تومان – خرید

تعداد صفحات:50
نوع فایل:word
رشته زبان و ادبیات فارسی
فهرست مطالب:
فصل اول : کلیات
مقدمه
بیان مسئله
اهداف تحقیق
هدف اصلی
اهداف فرعی
پرسشهای مطالعاتی
پرسش (هدف) اصلی
پرسشهای فرعی (جزعی)
حدود مطالعاتی
تعاریف مفهومی اصطلاحات
فصل دوم : ادبیات و پیشینه تحقیق
تعلیم و تربیت
معنای مثنوی
شرح حال مولوی
شمس در قونیه
شور و حال مولوی
آثار مولانا
مثنوی معنوی
کتابهای تاثیر گذار در مثنوی
انسان از دیدگاه مولانا در مثنوی
بخش اول : عوامل موثر در تربیت انسان
هم نشینی
پیر و مرشد
دعا
عبادت
مشورت در امور
بخش دوم : موانع تربیتی
شیطان نفس
دنیا پرستی
وهم و خیال
کبر و خودبینی
حرص و طمع
بخش سوم : فضایل اخلاقی
کرامت نفس
درد مندی وآگاهی
سخاوت و بخشندگی
خاموشی
راستگویی
تواضع
بخش چهارم : ویژگی ها خاص تربیتی در مثنوی
عشق و نقش تربیتی آن
بخش پنجم : قصه تمثیل و نقش تربیتی آن
تحقیقات انجام شده در ایران
تحقیقات انجام شده در خارج از ایران
جمع بندی فصل دوم
نظر مولوی در باره تعلیم و تربیت
فصل سوم : روش تحقیق
روش تحقیق
روشهای جمع‌آوری اطلاعات
فصل چهارم : بحث و نتیجه‌ گیری
خلاصه یافته‌ها
پاسخ به پرسشهای مطالعاتی
پیشنهادها
مشکلات تحقیق
منابع

چکیده:
در این پژوهش کوشیده شده تا اندیشه‌های ذهنی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، عارف و شاعر سده‌ هفتم هجری در باره‌ تعلیم و تربیت مورد بحث و بررسی قرار گیرد. پژوهنده در این مجموعه در نظر دارد تا با ارائه بیت‌هایی از مثنوی مولوی و عرضه مثال‌های روشن به تبین تعلیم و تربیت در طی طریق کمالات انسانی بپردازد و آن ها را یک جا و در باره‌ موضوع تعلیم و تربیت دسته بندی کند.
محقق با مراجعه به کتابخانه‌ها و پژوهشکده‌ها از چندین کتاب مرتبط با موضوع بهره گرفته تا پیشینه موضوع از لحاظ علمی غنای بیشتری یابد.
برای انتخاب روش تحقیق ( کتابخانه‌ای) ابتدا اندیشه‌های فکری مولوی در مثنوی مورد بررسی قرار گرفته و سپس آثار بزرگانی را که در مثنوی مولوی دست به قلم برده‌اند بررسی شده و در آخر مطالب مورد نظر در باب تعلیم و تربیت جمع آوری و طبقه بندی گردیده‌ است.
است از محدودیت ها میتوان به پراکندگی موضوعی ادبیات مثنوی و یک دست نبودن آن ها اشاره کرد. که در نهایت در فصل چهارم به سوالات تحقیق پاسخگویی شده است. از مهم ترین نتایج پژوهش این است که از نظر مولوی هدف از تعلیم و تربیت انسان ها رسیدن به عشق الهی است که حتی ملکوتیان را هم در آن راهی نیست، برای رسیدن به این مقام باید پلکان ترقی را پیمود و مقام قرب الهی رسید.

مقدمه:
ارزش تعلیم و تربیت آدمی و زیان هایی که بر اثر فقدان یا نقصان آن دامن گیر فرد و جامعه تواند شد، از سویی، و احتمال انحراف آن از مسیر صحیح در مدت نسبتا طولانی رشد کودک از سوی دیگر، ایجاب میکند که فعالیتهای مربوط به تعلیم و تربیت به درستی صورت گیرد.
این تحقیق برآن است تا دیدگاه‌های تربیتی مولوی را که مثنوی بطور پراکنده و ضمن داستانها و تمثیلات فراوان آمده‌ بیان نماید و آنها را به طور مدون و قابل استفاده دسته‌بندی کند. از آنجا که در مثنوی تعلیم و تربیت به صورت منظم و طبقه بندی شده، مطرح نشده‌است و مولوی غرض و مقصود خود را در قالب قصه‌ها و تمثیلات به صورت پراکنده بیان میکند. از این رو لازم مینمود رساله یا تحقیقی مستقل که دیدگاه‌های تربیتی مولوی را بصورت منسجم و یک جاگردآوری شده، فراهم شود. نگارنده با احساس این خلا وانگیزه‌ پاسخگویی به چنین نیازی، این موضوع را برای پژوهش انتخاب نموده است.
در این تحقیق به دلیل وسعت موضوع و غنای مثنوی، مبنای کاربرد دفاتر ششگانه‌ مثنوی گذارده وسعی شده تا حد امکان از پرداختن به نظرات دیگران پرهیز شود.

پاسخ دهید